Bel Güçlendirme Egzersizleri

5 Bel Güçlendirme Egzersizleri

Bel sağlığını korumak için yapılan bel güçlendirme egzersizleri, bel ağrılarını hafifletmek için uygulanabilen fizik tedavi yöntemleri arasında yer alıyor.

Günümüzde masa başı işlerde çalışmak, uzun süre ayakta kalmak ve sağlıksız bir yaşam sürmek bel ve sırt sağlığını korumayı güçleştiriyor. Bu anlamda bel kaslarınızı güçlendirebilecek egzersizleri yapmanız oldukça faydalı olabilir.

Bel Güçlendirme EgzersizleriPin
Bel Güçlendirme Egzersizleri

Boyun Sırt Gerdirme Egzersizi

Günümüzde bilgisayar ve masa başında çok vakit geçiren, bel ve boyun fıtığı gibi rahatsızlıkları bulunan kişiler, bel kaslarını güçlendirmek için ne yapmak lazım? Sorusunun cevabını merak ediyor. Bel kaslarını güçlendirmek için yapılan egzersizler arasında boyun sırt egzersizi ilk sırada yer alır. Boyun sırt egzersizi çoğu zaman kardiyo ve fitness egzersizleri sonrası, gevşemek için yapılan hareketler arasında bulunuyor. Aynı zamanda boyun sırt gerdirme egzersizi ile boyun ve üst sırt ağrılarınızı hafifletebilirsiniz.

Yan Gerdirme

Yan gerdirme egzersizi, bel kası egzersizleri olarak bilinen en ünlü egzersizler arasında yer alıyor. Sağ el havaya kaldırılıp sol tarafa doğru yavaşça eğilirken, sol el uyluk bölgesinde sabit tutuluyor. Aynı hareketi diğer bölge için de tekrarlayabilirsiniz. Yan gerdirme hareketi ile belinize binen fazla yükten dolayı oluşan bel ağrılarınızı hafifletip, postürünüzü düzeltilebilirsiniz.

Diz Göğüs Egzersizi

Dizleri yukarı çekme manevrası ile yapılan diz göğüs egzersizi, omurga ve bel bölgesindeki kaslarınızı güçlendiriyor. Bu egzersiz için, yerde yatak pozisyonunda bir bacağınızı tutuyor, ardından göğsünüze doğru çekiyorsunuz. Aynı işlemi diğer bacağınız içinde sırası ile uyguluyorsunuz. Peki, bel egzersizleri günde kaç defa yapılır? Diz göğüs egzersizini 5 set olacak şekilde günde bir defa yapmanız bel sağlığınızı korumak açısından yeterli oluyor.

Cilt Bakımı Sonrası Neden Sivilce Çıkar?

Yan Bacak Kaldırma

Pelvis bölgesini destekleyen yan bacak kaldırma egzersizi, sırt ve bel kuvvetlendirme için yapabileceğiniz en uygun seçenekler arasında yer alıyor. Yan bacak kaldırma hareketi için bacaklarınızı bir arada tutacak şekilde yere uzanıyorsunuz. Altta kalan bacağınızı hafif olarak katlayabilirsiniz. Üstte kalan bacağınızı yavaşça düz ve uzun olacak şekilde yukarıya doğru kaldırın. Yaklaşık 3 saniye bu şekilde kaldıktan sonra, aynı işlemi diğer bacağınız için tekrarlamanız gerekiyor.

Yerde Yana Dönme

Yerde yana dönme hareketi için, yatar pozisyondayken ellerinizi baş bölgesinin arkasında kenetlemeniz gerekiyor. Ardından vücudunuzun bel bölgesin aşağı kısmını sağ ve sola döndürüyorsunuz. Önemli olan bel güçlendirme egzersizleri olarak yapacağınız yerde yana dönme egzersizinde döndüğünüz sırada yaklaşık 5-10 saniye kadar pozisyonda beklemeniz gerekiyor.

Bel Güçlendirme Egzersizleri Videolu Anlatım

YouTube video
Bel Güçlendirme Egzersizleri

Belin güçlenmesi için ne yapmalı?

Belinizi güçlendirmek için, her gün düzenli olarak egzersizler yapmalısınız örneğin yerde yana dönme egzersizi yaparak belinizi güçlendirebilirsiniz.

Yorum yapın

1